WAX RESIN STD
Storage conditions
Temperature | 5 °C – 35 °C
Humidity | 35 – 80%
Type of media to be printed
- Thermal transfer paper
- Polyethylene film (PE)
- Polypropylene film (PP)
- Polyethylene (PET)
Basic features
| Type of dye | Wax / Resin |
| Print Density | > 1,50 MacBeth scale |
| Melting point of the carrier | 260 ± 5 °C |
| Medium thickness | 4.6 ± 0.3 μm |
| Color | Black |
| Print speed range | 25 – 300 mm/s |
| Dye melting point | 80 °C |
| Medium | Polyester |
Specifications
