WAX HQ
Storage conditions
Temperature | 17 °C – 35 °C
Humidity | 50 – 80%
Type of media to be printed
- Thermal transfer paper
- Glossy paper
- Semi-gloss paper
- Matte paper
Basic features
| Dye type | Wax |
| Print Density | > 1,60 MacBeth scale |
| Melting point of the carrier | 240 °C - 260 °C |
| Medium thickness | 4,5 ± 0.3 μm |
| Color | Black |
| Print speed range | 25 – 300 mm/s |
| Dye melting point | 70 °C |
| Medium | Polyester |
Dane techniczne
